Co to są zmarszczki ?
Zmarszczki to zagięcia w skórze, które tworzą się z różnych powodów.
Jakie są rodzaje zmarszczek?
Możemy wyróżnić dwa rodzaje zmarszczek: zmarszczki mimiczne i zmarszczki statyczne, to znaczy stałe, czyli tak zwane zmarszczki atroficzne.
Te pierwsze pojawiają się bardzo wcześnie, u młodych osób i nie powodują, że osoba wygląda staro, natomiast kiedy zmarszczki mimiczne przerodzą się w zmarszczki stałe, wyglądają brzydko i postarzają osobę.
Jak powstają zmarszczki?
Zmarszczki statyczne tworzą się na skutek zcieńczenia skóry, oraz tego kiedy skóra wielokrotnie zostaje zagięta w danym miejscu. Innym powodem zmarszczek statycznych jest tak zwana atrofia tkanki podskórnej, czyli zanikanie tkanki tłuszczowej pod skórą, co powoduje zapadanie się skóry i nieestetyczny nawis skórny. Kiedy skóry jest za dużo w stosunku do wypełniającej ją tkanki podskórnej, układa się ona w fałdy, i tworzy zmarszczki, a ponadto robi wrażenie przerośniętej twarzy.
Jak zapobiegać zmarszczkom?
Aby temu procesowi przeciwdziałać, mamy do dyspozycji szereg zabiegów mających na celu zapobieganie pojawianiu się zmarszczek oraz radzenie sobie z już istniejącymi.
Jak pozbyć się zmarszczek?
Pierwszym i najmniej intensywnym zabiegiem jest mikro nakłuwanie skóry (naskórka), tak zwany dermapen lub dawniej dermaroller. Jest to stosunkowo mało inwazyjna procedura, która powoduje, że „podziurawiony” naskórek musi się od nowa wyprodukować, a co za tym idzie – zmuszamy skórę, aby sama się zagęściła. Najczęściej stosuje się dodatkowo ampułkę z odżywczym koktajlem, aby odżywić skórę.
Kolejnym zabiegiem jaki mamy do dyspozycji jest mezoterapia igłowa skóry, dzięki której wprowadzamy nieco głębiej pod skórę szereg substancji odżywczych, oraz przy okazji również nakłuwamy skórę, co również powoduje jej przebudowę, odżywienie i zagęszczenie. Tu dużo zależy od użytego preparatu. Preparaty mające słabe stężenie substancji aktywnych są zaliczane do mezoterapii igłowej, a mocniejsze do skin boosterów lub stymulatorów tkankowych.
Zabiegi z użyciem stymulatorów tkankowych są znacznie mocniejsze od mezoterapii igłowej, dlatego poleca się je osobom starszym. Można powiedzieć, że mezoterapia jest odpowiednia dla osób ok. 30 r. ż. Jest ona również bardzo korzystna dla starszych od nich osób (40+) które chcą zadbać o swoją skórę pomiędzy innymi mocniejszymi zabiegami, odżywić ją i przeciwdziałać cieńczeniu skóry, stosując mezoterapię pomiędzy zabiegami z zastosowaniem stymulatorów tkankowych.
Stymulatory tkankowe zagęszczają skórę, liftingują ją i powodują, że skóra dostaje wsparcie w odnowie, w tworzeniu się nowego kolagenu, elastyny, zagęszczaniu się, oraz otrzymuje substancje przeciwdziałające jej wiotczeniu. Stosowanie mezoterapii i stymulatorów tkankowych jest o tyle ważne, że dostarczamy bezpośrednio do miejsca potrzebującego wsparcia substancji aktywnie odżywiających skórę, czego nie da się osiągnąć żadną inną metodą. Np. stosując suplementy diety i dobrze odżywiając się dostarczamy całemu organizmowi substancji odżywczych. Problem jednak polega na tym, że organizm zużywa dostarczone mu substancje zgodnie z hierarchią potrzeb, a to oznacza, że w pierwszej kolejności musi dostarczyć je narządom wewnętrznym, ponieważ one warunkują przetrwanie. Niestety skóra jest ostatnia na liście priorytetów (chyba że zostanie lokalnie uszkodzona), dlatego zazwyczaj jest miejscem, któremu brakuje substancji odżywczych, w związku z tym starzeje się najszybciej. W związku z tym zostały wynalezione metody dostarczania skórze bezpośrednio, tego czego ona potrzebuje, aby proces starzenia się skóry przebiegał wolniej i mniej widocznie. Są nimi właśnie: mezoterapia, skinboostery i stymulatory tkankowe.
Innym sposobem poradzenia sobie ze zmarszczkami jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej, czyli tak zwanego botoksu, domięśniowo. Taki zabieg powoduje paraliż mięśnia odpowiedzialnego za kurczenie się i rozkurczanie skóry pokrywającej ten mięsień. Jest to bardzo skuteczna i szybka metoda wygładzenia zmarszczek, jednak należy pamiętać o tym, że działa ona „objawowo” to znaczy nie pogrubia skóry, a wręcz powoduje, że skóra po wielokrotnym wstrzyknięciu botoksu staje się jeszcze cieńsza i bardziej podatna na zmarszczki lub prześwitywanie spod niej naczyń i żył. Dlatego przy stosowaniu botoksu zaleca się mezoterapię i skinboostery, aby zapobiegać negatywnym skutkom botosku, czyli niedożywieniu skóry, pod którą mięsień nie pracuje, a co za tym idzie – zmniejsza się ukrwienie i odżywienie tej okolicy.